PrintPrint This Page

Thanks To All Who Participated in the For What Its Wort

There were 146 entries and 83 registered participants, judges, and stewards.

Best of Show Winners 

BOS - Beer

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Jeff Muse The Helles You Say 1D: Munich Helles St. Louis Brews
2nd John Mulligan Swantuckey Saison 16C: Saison Glass City Mashers
3rd Anthony Cellini Brickwarmer Red 9D: Irish Red Ale

BOS - Cider

No entries are eligible.

BOS - Mead

No entries are eligible.

Winning Entries 

Table 1: Light Lagers (8 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Jeff Muse The Helles You Say 1D: Munich Helles St. Louis Brews
2nd John Lee Bob-O 1B: Standard American Lager Saratoga Thoroughbrews
3rd Joshua Boldt Wheelie King 1C: Premium American Lager Jefferson County Home Brewers

Table 2: Other Lagers (5 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Aaron Deitz Fade To Black Lager 4C: Schwarzbier
2nd Ryan Tracy Der Lagerweisen 3A: Vienna Lager
3rd Andy Loftus Angel Wings Decoction V1 5A: Maibock/Helles Bock BUZZ

Table 3: Light Hybrid Beer (7 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Tim Cochran Sidewalk Kolsch 6C: Kolsch St. Louis Brews
2nd Brian Quirk Sapajus Flavius 6B: Blonde Ale

Table 4: English & Irish Ale (5 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Anthony Cellini Brickwarmer Red 9D: Irish Red Ale
2nd Kevin Wojdak
Co-Brewer: Noah Wojdak
Kilted Hop Bitter Blonde 8A: Standard/Ordinary Bitter Urban Knaves of Grain (UKG)
3rd Rob Mounts Premo Night Bitter 8B: Special/Best/Premium Bitter AbNormal Brewers

Table 5: American Pale & Amber Ale (11 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Brian Buss Summer Bash 10A: American Pale Ale The Brewing Network
2nd Matthew Schweizer
Co-Brewer: Dan Frey, Doug Dobek
American Amber Ale 10B: American Amber Ale
3rd Mark Wagner Summer Pale Ale 10A: American Pale Ale Abnormal Brewers

Table 6: Brown Ale (6 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Matthew Schweizer
Co-Brewer: Dan Frey, Doug Dobek
Northern English Brown 11C: Northern English Brown Ale
2nd John Mulligan Don’t Flush Down The Brown 10C: American Brown Ale Glass City Mashers
3rd Ryan Taves Patti’s Mild 11A: Mild

Table 7: Porter & Stout (11 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Jacob Larson 9am Why Not Breakfast Stout 13E: American Stout RatDog Home Brew
2nd Joshua Boldt Toats Magoats 13C: Oatmeal Stout Jefferson County Home Brewers
3rd Santino Lamancusa
Co-Brewer: Mark Lewis
Creepy Mortician 13E: American Stout Abnormal Brewers

Table 8: IPA (11 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Brian Buss Destroyer 14C: Imperial IPA The Brewing Network
2nd Jimmy Misner Agent Orange 14B: American IPA
3rd Matthew Mihalka @DrC_Uark IPA 14B: American IPA FLOPS

Table 9: German Wheat and Rye Beer (8 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Joshua Boldt Heavy Heifer 15A: Weizen/Weissbier Jefferson County Home Brewers
2nd Kyle Karraker Ragin’ Roggen 15D: Roggenbier (German Rye Beer) ABNormal Brewers
3rd Matthew Schweizer
Co-Brewer: Dan Frey, Doug Dobek
Weissbier 15A: Weizen/Weissbier
HM Tim Klieber This Is A Wiezen 15A: Weizen/Weissbier Abnormal Brewers

Table 10: Belgian and French Ale (12 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st John Mulligan Swantuckey Saison 16C: Saison Glass City Mashers
2nd John Mulligan Monk’s Essence 16E: Belgian Specialty Ale Glass City Mashers
3rd John Maubach Bretta Saison 16E: Belgian Specialty Ale ABNormal

Table 11: Sour Ale (9 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Les Allen Lederhosen Berliner Weisse 17A: Berliner Weisse Abnormal Brewers
2nd Josh Jarodsky
Co-Brewer: Emma Gilmore
Charlie Brown’s 17C: Flanders Brown Ale/Oud Bruin
3rd Les Allen Rubythroat Raspberry Lambic 17F: Fruit Lambic Abnormal Brewers

Table 12: Strong Ale/Belgian Strong Ale (9 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Matt Del Fiacco The Devil You Know 19A: Old Ale ABNormal Brewers
2nd Santino Lamancusa
Co-Brewer: Mark Lewis
Spinechill 9E: Strong Scotch Ale Abnormal Brewers
3rd Ryan Taves Imperial Chocolate Honey Stout 13F: Imperial Stout

Table 13: Fruit Beer (12 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Kevin Tober Berliner Weisse W/ Cherries 20A: Fruit Beer Prairie Schooners
2nd Eli Limper Kumquat Gose 20A: Fruit Beer
3rd Andrew Foote
Co-Brewer: Andrew Stienbach, Patrick Millian
Berry Farm Stout 20A: Fruit Beer Basement Brew Crew

Table 14: Smoked, Wood-aged, Specialty Beers (10 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Chad Bevers Izzy The Great 22C: Wood-Aged Beer Abnormal Brewers
2nd Ryan Taves Smokey The Pear 22B: Other Smoked Beer
3rd Michael Criswell
Co-Brewer: Kari Criswell
Maple Bacon Porter 23A: Specialty Beer

Table 15: Mead (5 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Chad Bevers Sweet Berry Mead 25C: Other Fruit Melomel Abnormal Brewers
2nd Josh Jarodsky
Co-Brewer: Emma Gilmore
Nectar Of The Gods 24B: Semi-Sweet Mead
3rd Chuck Mokijewski Silly Milly’s Mead 24B: Semi-Sweet Mead

Table 16: Cider (6 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Mark Crone
Co-Brewer: John Moss
2013 R/D Applewine 28C: Applewine ABNormal Brewers
2nd Anthony McCauley
Co-Brewer: Charla McCauley
Sibling Cider 27A: Common Cider AbNormal Brewers
3rd Mark Crone
Co-Brewer: John Moss
Whisky Wood Aged Apple Cider 28D: Other Specialty Cider or Perry ABNormal Brewers

Table 17: Spice/Herb/Vegetable Beer (11 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Chad Bevers Coffee Fauxbraxas 21A: Spice, Herb, or Vegetable Beer Abnormal Brewers
2nd Michael Criswell Hawaiin Porter 21A: Spice, Herb, or Vegetable Beer
3rd Bj Rotz The Stout Project 21A: Spice, Herb, or Vegetable Beer